top of page

Lam Kam Chuen

 

     

Savaş sanatları çalışmaya 12 yaşında başlayan Lam Kam Chuen, 1948 yılında Hong Kong'da doğmuştur. Geleneksel çin tıbbı, savaş sanatları, çin felsefi ve dini sistemleri konusunda bir uzmandır. 1975 yılında İngiltereye taşınarak, Çin sanatlarını batıya tanıtann öncülerden biridir. Ağaç duruşları çigong sistemini öğreten bir çok eğitmen yetiştirmiştir. Tüm dünyada Kıbrıs ve Türkiye'de atölyeler düzenlemektedir. Çigong tai chi, savaş sanatları, şifa, feng şui ve çin çay seromonisi konularında 16'dan fazla kitabı vardır.

"Kadim bir sanatın otantik ustaları nadir bulunur. Lam Kam Chuen, 12 yaşından itibaren kendini insan bedeninin içsel olarak güçlenmesine ve şifalanmasına adamıştır. Hong Kong, Tayvan ve Çin'de ustalardan öğrenmeye başladığı erken yaşlarından beri, doğal şifa, savaş sanatları, çin kültürünün kadim felsefeleri ve Çin operası konularından uzmanlaşmıştır. Batıda şifa ve içsel güç konularında eğitimler veren ve çalışmalar yapan en eğitimli ve derin bilgili uzmanlardan biridir. Bu güçlü ve doğal sistem temelinde, Avrupada terapi yapılan tek klinğin kurucusudur. 1991'de açılan klinik, Londra'nın merkezindedir." Yu Yong Nian

Ustadan Alıntılar

"İçte tetikte, açık ve sakin

Dışta dik, uzun ve güç dolu.

İşte bu dinginliğin temelidir.

Sertle yumuşak, gergin ve gevşek,

Hareket ve duruş,uzama ve kısalma,

Bunlar birleştiği anda güç doğar. "

"Bedenlerimiz enerji doludur ama içimizde bloke haldedir. Enerjiyle dolu olarak doğarız, yaşımız ilerledikçe canlılığımız azalır. Ağaç duruşları bu süreci tersine çeviren eşsiz bir egzersizdir. Çinde gelişerek, içimizdeki durağan enerjiyi sıradışı şekilde bir akışla serbest bırakarak, zihin ve bedeni önemli derecede yüksek zindelik seviyelerine çıkarır."

 

"Klasik çin sanatlarıyla Hong Kong'da küçük yaşta tanıştım. Ağaç duruşları çalıştıkça, günden güne, faydalarını hissettim. Şanslıyım ki, sonunda Profesör Yu Yong Nian'dan Pekin'de öğrenme fırsatı buldum. Prof. Yu,  Çigongu batı tıbbıyla birleştirdiği araştırma sonuçlarını ve anlayışını, muazzam tecrübeleriyle birlikte benimle paylaştı. Beraber gerçekleştirdiğimiz araştırmalarda, ağaç duruşlarından tam verim elde etmemi ve derinlerini keşfetmemi sağladı. Bu sanatın sınırlardan bağımsız olarak insanlara yardımı olacağına ikna oldum ve kendimi onun harikalarını dünyaya açmaya adadım." 

Daha fazlası için: lamassociation.com, lamkamchuen.com

bottom of page